probe vocationale

ARTE PLASTICE (urmărește modele)

Înscrierea candidaților: 02-05 iunie 2020

a) Documente de înscriere: - Fișa de înscriere actualizată eliberată de școala de proveniență

- Copie C.I ale parinților

b) CD/DVD trimis prin poștă sau curier cu confirmare de primire (până pe 10.06.2020), care să conțină:

- 5 lucrări - studiu după natură statică

- 5 lucrări – compoziții libere cu problematici plastice diferite sau 5 imagini cu   lucrări proprii modelate în lut, plastilină, ceramică etc.

c) declarație pe proprie răspundere semnată de candidat și de părinte/reprezentant legal, privind originalitatea lucrărilor conținute de CD/DVD.

Candidații care nu au acces la tehnologie pot aduce/trimite mapele cu lucrări în format A3 la sediul instituției.

La probele de aptitudini pentru profil artistic – arte vizuale nu se admit constestații!

ARHITECTURĂ (urmareste modele)

Înscrierea candidaților :02-05 iunie 2020:

- Copie C.I ale parinților

b) CD/DVD trimis prin poștă sau curier cu confirmare de primire (până pe 10 iunie 2020), care să conțină:

- 5 lucrări - studiu după natură statică în creion

- 5 lucrări – compoziții a unor clădiri (câte una pentru fiecare lucrare) în creion

La probele de aptitudini pentru profil artistic – arhitectură nu se admit constestații!

MUZICĂ (urmareste modele)

Înscrierea candidaților : 02-05 iunie 2020

1. Documente de înscriere: - Fișa de înscriere actualizată eliberată de școala de proveniență

- Copie C.I ale parinților

2. Probele se vor susține on-line și vor avea următoarea structură:

a) Solfegiu la prima vedere (recunoașterea și intonarea notelor/duratelor pe portativ)

- Interpretarea unei lucrări vocale sau instrumentale – maxim 5 minute

- Prezentarea unor dioplome obținute la concursuri de profil – dacă este cazul

b) Dicteu melodic:

- probă de auz muzical ce constă în intonarea și recunoașterea sunetelor, imitarea unor formule ritmice, imitarea unor formule ritmico-melodice.

Probele de aptitudini muzicale se vor desfășura on-line, pe platforma ZOOM, în prezența comisiei de evaluare. Linkul de conectare va fi trimis în dimineața zilei de examinare fiecărui candidat.

La probele de aptitudini pentru profil artistic – muzică nu se admit constestații!

ARTA ACTORULUI (urmareste modele)

Înscrierea candidaților: 02-05 iunie 2020

- Copie C.I ale parinților

2. CD/DVD trimis prin poștă sau curier cu confirmare de primire (până pe 9 iunie) , care să conțină:

a) Recitarea a 3 texte lirice dintre care: - o poezie la alegere;

- o poezie de forță – patriotic;

- o fabulă – obligatoriu.

b) Povestirea unei întâmplări din viața candidatului.  Înregistrările de la punctele a) și b)   nu vor depăși 20 de minute.

c) Interpretarea unei piese muzicale la alegerea candidatului – maxim 5 minute.

d) Fotografii în format portret, profil, întreg.

La probele de aptitudini pentru Specializarea Arta Actorului  nu se admit constestații!