Metodologie admitere (click aici)

Filologie, Engleză-intensiv

 

“A cunoaște o a doua limbă este ca și cum ai dobândi un al doilea suflet”. (Charlemagne)

Liceul de Artă “Gheorghe Tattarescu” Focșani are în oferta educațională specializarea filologie - intensiv engleză elevilor interesați să își dezvolte orizontul de cunoaștere, creativitatea și abilitățile de comunicare.

TO BE OR NOT TO BE....................a good English speaker?

10 motive pentru care merită să alegi o carieră având la bază profilul Filologie –Engleză Intensiv urmat încadrul Liceul de Arta “Gheorghe Tattarescu” Focsani:

 • Expunerea la o altă cultură. Întotdeauna limbajul unei țări va fi echivalent cu identitatea acelei națiuni. Întelegerea unei alte culturi poate aduce numeroase beneficii. Elevul unei clase de engleză intensiv poate aborda noi moduri de a exprima păreri, sentimente, atitudini.
 • Dezvoltarea unei gândiri flexibile prin aprofundarea la un nivel superior al gramaticii si conversatiei in limba engleza.
 • Vei învăța să construiești un discurs, să îți argumentezi ideile, să comunici persuasiv, să transmiți un mesaj care să fie ușor înțeles.
 • Vei beneficia de ore de conversație cu vorbitori nativi din Marea Britanie prin Proiecte de Voluntariat pentru Viață sub egida ANPCDEFP și Corpul European de Solidaritate–“Earth Recall” și “I’m with You” (proiecte finanțate de Uniunea Europeană)
 • Vei beneficia de o metodă inovativă de predare a Limbii Engleze -“Glottodrama Method”- care presupune predarea unei limbi străine prin elemente de teatru.
 • Vei învăța să dai forță și sensibilitate cuvintelor tale.
 • Cadrul de învățare încurajează inițiativa, empatia, spiritul critic, dezvoltarea abilităților de lider, discursul argumentat, lucrul în echipă.
 • Vei ști la un nivel avansat mai multe limbi străine.
 • Îți vei cunoaște și exprima emoțiile mai bine, vei învăța să trăiești prin propria persoană experiențele altora.
 • Vei dobândi abilități empatice, care te vor ajuta să înțelegi mai bine persoanele cu care comunici.

 

Profilul Filologie, Engleză-Intensiv formează elevii în special pentru filiere universitare umaniste: Drept, Psihologie, Litere, Jurnalism și Științele comunicării, Științe politice, Comunicare și relații publice, Limbi străine, Istorie, Sociologie și Asistență socială. Există și facultăți considerate de profil real care au secțiuni ce îi pot avantaja pe absolvenții sectiei engleză intensiv. Astfel este Academia de Studii Economice, prin specializări ca Relații economice internaționale sau Administrarea afacerilor, cu predare în limbi străine.

Absolventii secției engleză intensiv pot accesa foarte ușor burse de studiu în străinătate prin diferite programe unversitare, atât în timpul studiilor, cât și după acestea, avînd avantajul de a cunoaște limba engleză la un nivel superior în raport cu ceilalți colegi.

 

Profesori de specialitate:

 • Constantinescu Ioana - Lb.engleză / Lb.italiană
 • Zamfir Ramona - Lb. engleză
 • Cristudor Andreea - Lb. engleză
 • Boboc Doina - Lb. engleză
Pin It
 • 1